Afrikai Elefnt
2007.12.19. 16:06
Az afrikai elefnt a legnagyobb szrazfldi llat. Az afrikai elefnt, csakgy, mint a tbbi gerinces llat, bels vzzal, gerincoszloppal rendelkezik. Ehhez a gerincoszlophoz a bordkon kvl a valdi vgtagok is csatlakoznak. Az afrikai elefnt lbai (mells s hts lbai egyarnt) als oldalukon prnzottak, gy hatalmas tmege ellenre jrsa viszonylag halk. Az elefntbikk marmagassga elrheti akr a 3 mtert is, a tehenek valamivel kisebbek. Testtmeg alapjn is a bikk rendelkeznek nagyobb mutatkkal, akr 6 tonnt is nyomhatnak, ezzel szemben a tehenek „csupn" 4 tonnsak ltalban.
Az afrikai elefnt egyik szembetn – taln legjellegzetesebb – testrsze az ormny. Az ormny a fels ajak s az orr sszenvsnek eredmnyeknt jhetett ltre. Ormnyt leggyakrabban szaglsra, lgzsre, ivsra hasznlja, emellett amikor „frdt vesz", szintn ormnya segt a vz testre juttatsban. A magasabban lev gakat is ormnyval ri el, gy a tpllkszerzsben is van feladata.
Klnbsg az ormnyosok rendjnek egy msik kpviseljvel, az indiai elefnttal (Elephas indicus), hogy az afrikai elefnt flei jval nagyobbak, mint indiai „trs". Ez annak ksznhet, hogy az afrikai szavannkon nhol mostohbb krlmnyek uralkodnak, mint az indiai dzsungelekben, ebbl kvetkezben a nagyobb flek nagyobb hleadst biztostanak, ill. az llat a fleivel legyezi, hti testnek tbbi rszt is azltal, hogy teste krl gyenge lgramlatokat kelt.
Fels metszfoguk agyarr mdosul, mely letk vgig nvekszik, gy akr 2 mternl hosszabbra is megnhet.
|